sobota 21. září 2013

Význam drahých kovů a rizika při nákupu

O významu drahých kovů v investičním portfoliu bylo již napsáno mnoho. Investor, který chápe rizika inflace a rizika měny, drahé kovy do svého portfolia průběžně zařazuje. Bavíme se samozřejmě o fyzickém drahém kovu - o stříbrných a zlatých mincích, slitcích nebo cihlách. Fyzické zlato a stříbro má jednu nespornou výhodu: nemůže zkrachovat. Zlatá cihla zůstane zlatou cihlou, stříbrná mince se přes noc nezmění v hromádku bezcenného papíru.

Tím jsme si odpověděli na častý dotaz, zda je vhodné nakupovat pro dlouhodobější investici fyzické kovy, nebo zda nakupovat "papírové" certifikáty na kovy, ETF a podobně. Zlatý slitek je zkrátka nezpochybnitelný, také stříbrná cihla bude mít stále stejný obsah ryzího stříbra. Naopak "papírové" zlato a stříbro trpí nešvarem všech papírových aktiv: emitent může zkrachovat, aktivum se může proměnit v bezcenný záznam v počítači brokera. Atd. atd...

Jaká jsou úskalí investice do fyzického zlata a stříbra? Jako u každé investice i u nákupu zlata a stříbra můžeme "vychytat" cenový strop. To se stává nezkušeným investorům, kteří nakupují "mediální miláčky", čili komodity na vrcholu cyklu. Zkušení investoři nakupují v dobách, kdy je od zlata nebo stříbra všeobecný úprk - nákupní ceny pak vypadají o poznání lépe. Zkušení investoři nakupují na cenových minimech.


Druhým rizikem je koupě padělku. Rozpoznat ryzost kovu není pro laika snadné. Není to tak snadné, jak se obecně soudí - návštěva zlatníka nestačí. Rozhodně se vyplatí nepodléhat cenovému podbízení, a raději hledat seriózní obchodníky. Kvalitní obchodník je na trhu nějaký ten rok, má solidní týme a může se pochlubit vlastní publikaččinností. Je dobré prověřit, s kým obchodujeme. Anonymní web, byť s lákavými cenami, může začátečníkům uchystat nemilé překvapení.

Proto využívejte služeb renomovaných obchodníků. Pokud nakupujete od třetí strany, hledejte obchodníka s clearingem, který "pohlídá" vypořádání vašeho nákupu či prodeje s adekvátním plněním od třetí strany. Příkladem je například naše Burza Drahých Kovů, kde nakupujete a prodáváte právě s clearingem.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Vaše dotazy, připomínky jsou vítány. Můžete využít také informační linky 602 494 828 nebo psát na mail [email protected] Za nápady, podněty a připomínky děkujeme!