úterý 24. září 2013

Proč nakupovat a prodávat na Burze Drahých Kovů?

OK, nakoupili jsme zlato a stříbro za solidní cenu a u solidního obchodního partnera. Nákup zlata nebo stříbra tedy máme zdárně za sebou. Mnozí investoři ovšem pro samé hledání cenového dna a pojistek proti falzům zapomínají, že investiční proces má také druhou část. 

Ano, jednoho dne budeme chtít realizovat zisk, nebo prostě budeme chtít provést novou alokaci našeho kapitálu. Zatímco "papírové" aktivum prodáme zpravidla na burze, podléhající vcelku přísné regulaci, fyzický kov na světové burze prodat nemůžeme. Jak má investor postupovat, aby prodal své drahé kovy co nejlépe?

Snadný nákup, složitější prodej. Tak lze charakterizovat fyzické zlato a fyzické stříbro. Možností do nedávné doby nebylo mnoho. Prvním způsobem - rozhodně ne nejlepším - je zpětný výkup u obchodníka. Letmým pohledem na stránky obchodníků s drahými kovy zjistíme, že rozdíl mezi prodejní a nákupní cenou bývá velký. Zejména u investičního stříbra, které je zatíženo DPH, může jít až o desítky procent. Druhým způsobem prodeje jsou různé aukční servery. Zkušenější investoři se nákupům i prodejům na aukčních serverech vyhýbají, riziko falza je příliš velké. Třetím způsobem je soukromá inzerce, kde je ovšem riziko mimořádně velké. Nebylo neobvyklé, že se fiktivní kupci snažili především vylákat adresu prodávajícího....

Od poloviny září letošního roku je problém prodeje fyzického zlata a stříbra vyřešen. Byla spuštěna Burza Drahých Kovů, která problémy s prodejem kovů odstranila. Burzu Drahých Kovů provozuje SILVERUM s.r.o., největší importér investičního stříbra z USA, disponující odborným týmem a mnohaletými zkušenostmi. Nakupovat i prodávat může na Burze Drahých Kovů každý. Kupující může dokonce nechat udělat test ryzosti, což je první zásadní novinka proti běžným aukčním serverům. Důležitým momentem je, že prodávající a kupující obchodují přes clearingové centrum SILVERUM s.r.o., které spáruje prodej a platbu. Prodávající a kupující se tedy nepotkávají, jde o diskrétní službu. Co dál přináší Burza Drahých Kovů? Každý kus zlata anebo stříbra, který je přijat do prodeje, prochází základní kontrolou odborníků z clearingového centra: Při pochybnostech se provádí analýza. Ale jak již bylo řečeno, testování ryzosti si může kupující i sám objednat už při nákupu. Clearingové centrum zaručuje, že nebude odesláno zboží, dokud nedorazí platba. Prodávající tedy nemůže přijít o kov, kupující nemůže přijít o peníze.

Jak je to s náročností vložení prodejní nabídky anebo provedení nákupu? Tvůrci kladli důraz na maximální jednoduchost. Ovládání obchodní platformy BurzaDrahychKovu.cz je velmi snadné. K založení klientského účtu, k vložení nabídky i k provedení nákupu je navíc k dispozici srozumitelné instruktážní video - a to přímo na webu. Prodávající si může vybrat, zda bude prodávat za fixní cenu, nebo zda prodejní cenu naváže na burzovní kurz zlata nebo stříbra. Může prodávat s pevnou přirážkou (slevou) oproti burzovnímu spotu, může prodávat i s procentuální přirážkou (slevou). Tím se Burza Drahých Kovů stala přitažlivou nejen pro prodávající z řad drobných investorů, ale i pro obchodníky.

Příjemné je, že za vložení nabídky ani za nákup se neplatí. Poplatek je účtován pouze za realizovaný obchod a činí rozumná 2% z objemu obchodu. Tento poplatek prodávající. Kupující platí poštovné (zásilka bude vypravena z clearingového centra SILVERUM) a - pokud si je objednal - i ověření ryzosti nakoupeného kovu.
Velmi důležitou skutečností je, že SILVERUM s.r.o. vstupuje do obchodu pouze formou clearingu, čili spárování zboží s platbou. DPH se tedy platí pouze z 2% poplatku. To ocení především investoři do stříbra, neboť se tím odstranil problém s DPH. Prodávající prodává stříbro za cenu, kterou si určí, aniž by musel řešit DPH. Není důvod, aby prodávající prodával investiční stříbro dealerům a obchodníkům, kteří jsou plátci DPH a vykupují stříbro bez DPH. Investiční stříbro se tak díky Burze Drahých Kovů postavilo na úroveň investičního zlata, které dosud těžilo z nulové sazby DPH. Nevýhody při prodeji stříbra jsou eliminovány - prodávající bude prodávat za reálnou cenu, odpovídající cenám v obchodech dealerů.


Tím končí pro mnoho obchodníků s drahými kovy jejich výsostné postavení. Každý investor nyní může prodávat své kovy bez omezení DPH. A každý investor může na burze, kde kontrolu kvality kovů provádí specialisté, také bez obav nakupovat. Mnoho obchodníků s drahými kovy proto nepochybně přesune svoji nabídku rovněž na Burzu Drahých Kovů, neboť se zde bude denně scházet tisíce zájemců o nákup i prodej drahých kovů. Investoři již nebudou prohledávat desítky stránek s nabídkami obchodníků, neboť nejlepší cenové nabídky budou soustředěny logicky zde.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Vaše dotazy, připomínky jsou vítány. Můžete využít také informační linky 602 494 828 nebo psát na mail inf[email protected] Za nápady, podněty a připomínky děkujeme!