středa 18. září 2013

Co je Burza Drahých Kovů? Otázky a odpovědi

Co je cílem burzy, resp. co může burza nabídnout svým klientům?
Burza Drahých Kovů (ww.burzadrahychkovu.cz) přináší každému investorovi možnost nakupovat ale i prodávat investiční kovy za reálné ceny. Burza Drahých Kovů umožňuje kupujícím i prodávajícím obchodovat i mezi sebou, a to bez rizik aukčních serverů. Burza Drahých kovů provádí automatický clearing platby a zboží. Burzu Drahých Kovů provozuje SILVERUM s.r.o, jednička v importu investičního stříbra a respektovaný obchodník s drahými kovy v ČR i v EU. 

Kdo by podle vás měl být typickým investorem, resp. prodávajícím na burze drahých kovů?
Každý kdo chce koupit anebo prodat investiční stříbro nebo zlato, přijde si na Burze Drahých Kovů na své. Nakupují a prodávají zde individuální investoři i obchodníci s drahými kovy. Investor nakoupí i prodá za reálnou cenu. Obchodník využitím Burzy Drahých Kovů získá další prodejní možnosti. Časem bude Burza Drahých Kovů dominantním prodejním nástrojem pro investiční kovy v tuzemsku.

Co všechno bude možné na burze prodávat/nakupovat? Bude možné prodávat například pamětní mince ČNB?
Burza Drahých Kovů umožňuje prodávat jakékoliv investiční zlato nebo stříbro. Tedy samozřejmě i pamětní mince ČNB. Mimochodem časem na Burze Drahých Kovů přibude i možnost nakupovat a prodávat i další kovy, jako třeba platina, palladium nebo i investiční měď.

Kdo může na burze prodávat zlato a stříbro a jaké podmínky je potřeba splnit?
Prodávat a nakupovat může každý, komu je více jak 18 let a má právní způsobilost. Právnické osoby musejí být registrovány v obchodním či jiném rejstříku. Nakupování i prodej na Burze Drahých Kovů je podmíněnou písemnou smlouvou - stejně jako u seriozních aukčních serverů ověřujeme smlouvou reálnou existenci účastníků obchodů a eliminujeme nepoctivé či fiktivní osoby. Registrovat se lze na stránkách Burzy Drahých Kovů, www.burzadrahychkovu.cz .

Jak bude probíhat vypořádání obchodů? Bude burza fungovat jako garant probíhajících obchodů? Pokud ano, jakým způsobem?
Burza Drahých Kovů je unikátní právě způsobem vypořádání. Zboží i platby probíhají přes naše clearingové centrum. Dokud se v clearingovém centru nesejde zboží a platba, uzavřený obchod nebude vypořádán. Proto nikdo nemůže přijít ani o zboží, ani o peníze. V tom je opět rozdíl proti běžným aukčním serverům. A samozřejmě si každý kupující může otestování kovu za malý poplatek objednat již po nákupu.

Jak se bude řešit situace, když od zrealizování obchodu k předání fyzického kovu dojde k výraznému cenovému pohybu na trhu s drahými kovy?
Je to naprosto stejné jako při nákupu futures na světové burze nebo při nákupu u obchodníka s drahými kovy. Jakmile byl proveden nákup či prodej, je obchod uzavřen. Cena se už nijak nemění. Kupující zaplatí cenu, za jakou nakoupil. Prodávající dostane cenu, za kterou prodal. Vše je popsáno v instruktážních videích na www.burzadrahychkovu.cz .

Jaké jsou poplatky za obchodování?
Burza Drahých Kovů si neúčtuje poplatky za zadání zboží do prodeje atd. Existuje jediný poplatek , a to 2% z objemu obchodu. To je naše odměna za clearing atd., stejně jako se na burze hradí burzovní poplatek. Poplatek 2% z objemu obchodu hradí prodávající, tento poplatek je již zahrnut v prodejní ceně. Jo to snadné, transparentní a velmi levné.

Na webu proinvestory.cz padla také otázka, jak to bude s prodejem/nákupem stříbra a placením 21% DPH. Bude se muset DPH platit, a pokud ano, kdo jí bude muset zaplatit?
Celkovou cenu si stanovuje prodávající. DPH je proto věcí prodávajícího a jeho účetnictví. Burza drahých kovů je zprostředkovatel mezi prodávajícím a kupujícím. Pokud tedy bude prodávající nepodnikatel - a neplátce DPH - pak DPH vůbec neplatí. Jak si stanoví cenu, je jeho věcí. Pokud bude prodávající plátcem DPH, pak DPH odvede. Ale to je podnikatelům a plátcům DPH známo. Pokud jde o náš poplatek za vyřízení obchodu, ten je již včetně 21% DPH.

Budou ceny na burze stanoveny pevně, nebo bude možnost využít něco na způsob aukce?
Cenu si stanoví prodávající. Může stanovit cenu fixně, nebo jako odchylku od spotové ceny na světových trzích. To je ostatně způsob, jak se obchoduje na světových burzách. Nemá proto smysl dělat zde klasické aukce, tak ostatně nefungují ani světové burzy, ani prodej mezi investory navzájem. Důležité je, že cena může být zadána v eurech nebo českých korunách - proto lze obchodovat i se slovenskými účastníky. A ostatně i s dalšími účastníky z eurozóny.

Když to máme shrnout, jaké jsou tedy hlavní výhody burzy drahých kovů?


První výhodou je, že nakupovat a prodávat na Burze Drahých Kovů může každý. Prodávající si může stanovit při prodeji fixní cenu, nebo může svoji prodejní cenu navázat na vývoj na světových trzích. Velkou pozornost věnujeme riziku padělků, protože Burzu Drahých Kovů provozuje profesionální tým SILVERUM s.r.o, respektovaného obchodníka s drahými kovy. Burza Drahých kovů umožňuje každému prodávat a nakupovat při zachování diskrétnosti a anonymity. Oproti běžným aukčním serverům procházejí veškeré obchody clearingem, čili prodávající nemůže přijít o zboží a kupující o peníze. Velkou výhodou je průběžné testování kovu, které si každý kupující může ostatně sám zvolit. Burza Drahých Kovů bude časem největším trhem investičních drahých kovů v tuzemsku. Setkávat se zde budou nejen individuální investoři, ale také obchodníci s drahými kovy. Budou zde nejlepší ceny jak pro kupující, tak pro prodávající.

Kde se mohu zaregistrovat?

Registrujte se přímo na stránkách Burzy Drahých Kovů - smlouvu Vám zdarma zašleme poštou.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Vaše dotazy, připomínky jsou vítány. Můžete využít také informační linky 602 494 828 nebo psát na mail [email protected] Za nápady, podněty a připomínky děkujeme!